FYZIKA MIKROSVĚTA
ELEKTRONOVÝ OBAL
Základní poznatky
Elektronový obal atomu je tvořen záporně nabitými elektrony, které se nacházejí v okolí kladně nabitého jádra atomu a jsou k tomuto jádru vázány elektrickými silami.
Podle kvantové teorie se atom může nacházet jen v určitých stacionárních (s časem neměnících) kvantových stavech, ve kterých má zcela určité hodnoty energie E1, E2, E3 atd.
Při přechodu atomu ze stavu s energií En do stavu s nižší energií Em (En > Em) vyšle atom foton o energii h.fnm, přičemž platí h.fnm = En - Em (ZZE), kde fnm je frekvence vyslaného elektromagnetického záření a h Planckova konstanta.
Každé frekvenci fnm vyslaného záření odpovídá určitá vlnová délka λnm, přičemž platí λnm = c/fnm, kde c je rychlost světla ve vakuu. Tím lze vysvětlit čárový charakter atomových spekter.
Energie stacionárních stavů atomu vodíku (energetické hladiny En) lze vyjádřit vztahem En = E1/n2, kde n je hlavní kvantové číslo a E1 je energie atomu vodíku v základním stavu (E1 = -13,6 eV).
Přejde-li atom vodíku ze základního stavu do stavu s vyšší hodnotou energie, říkáme, že je v excitovaném stavu.
Ionizační energie je energie potřebná k odtržení valenčního elektronu od atomu a ke vzniku iontu. Pro atom vodíku má hodnotu E1 = +13,6 eV.