ELEKTŘINA A MAGNETISMUS

STACIONÁRNÍ MAGNETICKÉ POLE

Stacionární magnetické pole

Procvičovací úlohy.

ÚLOHA 1:

Dvěma přímými rovnoběžnými vodiči vzdálenými od sebe 5 cm prochází stejný proud 10 A. Určete velikost magnetické indukce výsledného magnetického pole v bodě, který leží uprostřed mezi oběma vodiči, ve dvou případech

  • proudy v obou vodičích mají stejný směr

  • proudy v obou vodičích mají opačný směr

(B = 0 T, B = 0,16 mT)

ÚLOHA 2:

Existuje na Zemi místo, kde magnetka ukazuje oběma svými konci k jihu?

ÚLOHA 3:

Čtyři přímé dlouhé rovnoběžné vodiče procházejí vrcholy čtverce ABCD o straně 30 cm kolmo na jeho rovinu. Každým vodičem prochází stejný proud 10 A, a to ve třech vodičích v jednom směru (za nákresnu), ve čtvrtém procházejícím bodem D ve směru opačném (před nákresnu). Určete velikost magnetické indukce výsledného magnetického pole ve středu čtverce S.

(B = 19 μT)

ÚLOHA 4:

Zavěste několik krejčovských jehel za ouška k nitkám , které jsou svázány do jednoho svazku. Když k jehlám budeme zespodu vertikálně přibližovat silný magnet, jehly se od sebe rozestupují. Proč?

ÚLOHA 5:

Dva dlouhé přímé rovnoběžné vodiče jsou od sebe vzdáleny 10 cm. Jedním prochází proud 15 A, druhým 5 A. V kterém bodě na přímce kolmé k oběma vodičům je magnetická indukce výsledného magnetického pole nulová? Řešte pro případ souhlasných i opačných směrů proudů.

(mezi vodiči a to 2,5 cm od vodiče s menším proudem; mimo vodiče a to 5 cm za vodičem s menším proudem)

ÚLOHA 6:

Proton se pohybuje v homogenním magnetickém poli rychlostí o velikosti 2.106 m.s-1 kolmo ke směru indukčních čar. Velikost magnetické indukce homogenního magnetického pole je 15 mT. Určete poloměr kružnicové trajektorie protonu.

(r = 1,4 m)

ÚLOHA 7:

Co je to polární záře a jak vzniká? Podívej se na http://cs.wikipedia.org/. Případně jiné, astronomické zdroje.

ÚLOHA 8:

Vodič o délce 80 cm a hmotnosti 0,16 kg je zavěšen na dvou tenkých závěsných vodičích a je umístěn v homogenním magnetickém poli, jehož indukční čáry mají směr svisle vzhůru. Určete úhel α, o který se závěsné vodiče odchýlí od svislého směru, jestliže vodičem prochází proud 2 A a velikost magnetické indukce homogenního magnetického pole je 1 T. Tíhové zrychlení je 10 m.s-2. Působení magnetického pole ne závěsné vodiče neuvažujeme.

(α = 45°)

ÚLOHA 9:

V cívce s proudem bylo vyměněno jádro z šedé litiny s relativní permeabilitou μr = 110 za ocelové jádro. Magnetická indukce v jádře vzrostla z 0,345 T na 1,66 T. Určete relativní permeabilitu oceli.

r = 529)

ÚLOHA 10:

Solenoid se vzduchovým jádrem o délce 20 cm má 200 závitů a protéká jím proud 0,2 A. Vypočtěte velikost magnetické indukce v dutině cívky. Jak se změní velikost magnetické indukce v dutině cívky, jestliže

  • cívku roztáhneme na dvojnásobnou délku,

  • cívku stlačíme na polovinu délky,

  • závity jedné poloviny cívky protáhneme mezi závity druhé poloviny cívky tak, že oba konce cívky jsou vedle sebe.

(B = 2,5.10-4 T, Ba = B/2, Bb = 2B, Bc = 0 T)

ÚLOHA 11:

V cyklotronu o průměru 1 m je indukce magnetického pole 1,4 T. Vypočtěte jaké rychlosti a kinetické energie mohou dosáhnout urychlené protony, považujeme-li je za klasické částice.

(v = 6,71.107 m.s-1, Ek = 37,55.10-13 J)

ÚLOHA 12:

Jaká je vzájemná vzdálenost dvou vodičů troleje, jestliže v okamžiku krátkého spojení jimi protékal proud 20 000 A a část vodiče o délce 14 m byla utržena silou 2800 N?

(d = 0,4 m)

ÚLOHA 13:

Nabitá částice se pohybuje rychlostí 200 m.s-1 po kružnici s poloměrem 0,01 m v rovině kolmé na směr indukčních čar magnetického pole s indukcí 0,03 T. Pohybová energie částice je 0,05 J. Vypočtěte elektrický náboj částice.

(Q = 1,66 C, fyzikálně nereálná částice)