1. Newtonův pohybový zákon- Každé těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud není nuceno vnějšími silami tento stav změnit.
2. Newtonův pohybový zákon- Velikost zrychlení hmotného bodu je přímo úměrná velikosti působící síly na hmotný bod a nepřímo úměrná hmotnosti hmotného bodu. Směr zrychlení je shodný se směrem působící síly.
3. Newtonův pohybový zákon- Dvě tělesa na sebe navzájem působí stejně velkými silami opačného směru. Tyto síly vznikají a zanikají současně.
- Celková hybnost izolovaných těles se vzájemným silovým působením těles nemění (zůstává konstantní).
Mechanická práce a energieZákon zachování mechanické energie- Při všech mechanických dějích se mění kinetická energie v potenciální energii a naopak, přičemž celková mechanická energie izolované soustavy těles zůstává během celého děje konstantní.
- Při všech dějích v izolované soustavě těles se mění jedna forma energie v jinou, nebo přechází energie z jednoho tělesa na druhé, celková energie soustavy se však nemění.
Mechanika kapalin a plynůPascalův zákon- Tlak vyvolaný vnější silou, která působí na kapalné těleso v uzavřené nádobě, je ve všech místech kapaliny stejný.
- Těleso ponořené v kapalině je nadlehčováno hydrostatickou vztlakovou silou, jejíž velikost se rovná tíze kapaliny stejného objemu, jako je objem ponořené části tělesa.
Zákon zachování hmotnosti pro tekutiny (Rovnice spojitosti)- Při ustáleném proudění ideální kapaliny je součin obsahu průřezu S a rychlosti proudu v v každém místě trubice stejný.
Zákon zachování energie pro tekutiny (Bernoulliho rovnice)- Součet kinetické a tlakové potenciální energie kapaliny o jednotkovém objemu je ve všech částech vodorovné trubice stejný.
Newtonův gravitační zákon- Každá dvě tělesa se navzájem přitahují stejně velkými gravitačními silami Fg, -Fg opačného směru, přičemž velikost této síly pro dvě stejnorodá tělesa tvaru koule je přímo úměrná součinu jejich hmotností a nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti r jejich středů.
1. Keplerův zákon- Planety se pohybují po elipsách málo odlišných od kružnic, v jejichž společném ohnisku je Slunce.
2. Keplerův zákon- Obsahy ploch opsaných průvodičem planety za jednotku času jsou konstantní.
- Poměr druhých mocnin oběžných dob dvou planet se rovná poměru třetích mocnin hlavních poloos jejich trajektorií.
Molekulová fyzika a termika1. termodynamický zákon- Přírůstek vnitřní energie soustavy (ΔU) je roven součtu práce (W) vykonané okolními tělesy působící na soustavu a tepla (Q) odevzdaného okolními tělesy soustavě.
- Teplo (Q) přijaté soustavou (odevzdané vnějšími silami) je rovno součtu přírůstku vnitřní energie soustavy (ΔU) a práce (W´), kterou soustava vykoná.
2. termodynamický zákon- Není možné sestrojit periodicky pracující stroj, který by jen přijímal teplo od určitého tělesa (ohřívače) a vykonával stejně velkou práci.
- Nelze sestrojit perpetum mobile II. druhu.
- Teplo samovolně přechází z tělesa teplejšího na těleso studenější a nikdy naopak.
3. termodynamický zákon- Čistou pevnou látku nelze konečným pochodem ochladit na absolutní nulu.
Struktura a vlastnosti látekBoyle-Mariotův zákon- Součin tlaku a objemu ideálního plynu určité hmotnosti je při stálé termodynamické teplotě stálý.
- Tlak ideálního plynu určité hmotnosti je nepřímo úměrný jeho objemu.
Charlesův zákon- Podíl tlaku a termodynamické teploty ideálního plynu určité hmotnosti je při stálém objemu stálý.
- Tlak ideálního plynu určité hmotnosti je přímo úměrný jeho termodynamické teplotě.
Gay-Lussacův zákon- Podíl objemu a termodynamické teploty ideálního plynu určité hmotnosti je při stálém tlaku stálý.
- Objem ideálního plynu určité hmotnosti je přímo úměrný jeho termodynamické teplotě.
- Při adiabatickém ději s ideálním plynem stálé hmotnosti je součin tlaku a objemu na kapa konstantní.
Hookův zákon pro pružnou deformaci tahem- Normálové napětí je přímo úměrné relativnímu prodloužení.
Mechanické kmitání a vlněníZákon zachování mechanické energie- Při harmonickém pohybu se periodicky mění potenciální energie mechanického oscilátoru v energii kinetickou a naopak, přičemž celková energie se nemění.
- Úhel odrazu je roven úhlu dopadu, přičemž odražený paprsek zůstává v rovině dopadu.
- Poměr sinu úhlu dopadu a sinu úhlu lomu je pro daná dvě prostředí stálá veličina a rovná se poměru rychlostí vlnění v obou prostředích. Tento poměr se nazývá index lomu vlnění (n) pro daná prostředí. Lomený paprsek zůstává v rovině dopadu.
Zákon ohybu (obecné pravidlo)- Ohyb vlnění je při určitém rozměru překážky (otvoru) tím výraznější, čím je vlnová délka dopadajícího vlnění srovnatelnější s rozměrem překážky nebo velikostí otvoru.
- Dva bodové náboje v klidu se navzájem přitahují nebo odpuzují stejně velkými elektrickými silami opačného směru. Velikost elektrické síly Fe je přímo úměrná součinu velikosti nábojů Q1, Q2 a nepřímo úměrná druhé mocnině jejich vzdálenosti r.
Ohmův zákon - pro část obvodu- Elektrický proud I v kovovém vodiči je přímo úměrný elektrickému napětí U, které naměříme mezi konci tohoto vodiče.
Ohmův zákon - pro uzavřený obvod- Proud v uzavřeném elektrickém obvodu je roven podílu elektromotorického napětí zdroje a součtu odporu ve vnější a vnitřní části obvodu.
1. Kirchhoffův zákon (věta uzlová)- Algebraický součet proudů v libovolném uzlu elektrického obvodu je roven nule.
2. Kirchhoffův zákon (věta obvodová)- V libovolném uzavřeném obvodu, který je částí elektrické sítě, je algebraický součet elektromotorických napětí Ue zdrojů zapojených v obvodu roven algebraickému součtu úbytků napětí RKIK na jednotlivých rezistorech.
1. Faradayův zákon elektrolýzy- Hmotnost látky vyloučené na elektrodě při elektrolýze je přímo úměrná prošlému náboji, který přenesly ionty při této elektrolýze.
2. Faradayův zákon elektrolýzy- Hmotnosti různých prvků (nebo radikálů) vyloučených při elektrolýze týmž celkovým nábojem jsou chemicky ekvivalentní.
Faradayův zákon elektromagnetické indukce- Indukované elektromotorické napětí Ui je rovno záporně vzaté časové změně magnetického indukčního toku.
Lenzův zákon- Indukovaný proud působí svými účinky proti změně, která ho vyvolala.
Zákon odrazu- Velikost úhlu odrazu α´ se rovná velikosti úhlu dopadu α. Přičemž odražený paprsek zůstává v rovině dopadu. Rovina dopadu je určena dopadajícím paprskem a kolmicí dopadu.
Zákon lomu- Podíl sinu úhlu dopadu a sinu úhlu lomu je roven podílu rychlostí, kterými se světlo šíří v prvním a druhém prostředí. Lomený paprsek zůstává v rovině dopadu.
Elektromagnetické zářeníWienův posunovací zákon - Vlnová délka λmax, při které nastává maximum vyzařování, je nepřímo úměrné termodynamické teplotě T.
Stefaův-Boltzmannův zákon- Intenzita vyzařování černého tělesa vzrůstá se čtvrtou mocninou termodynamické teploty.
Speciální teorie relativityZákon zachování relativistické hmotnosti- Úhrnná relativistická hmotnost izolované soustavy těles zůstává při všech dějích probíhajících v této soustavě konstantní.
- Celková relativistická hmotnost částic před srážkou je rovna celkové relativistické hmotnosti částic po srážce.
Zákon zachování reletivistické hybnosti- Úhrnná relativistická hybnost izolované soustavy těles zůstává při všech dějích probíhajících v této soustavě konstantní.
- Celková relativistická hybnost částic před srážkou je rovna celkové relativistické hybnosti částic po srážce.
Zákon zachování energie- Celková energie izolované soustavy zůstává při všech dějích probíhajících uvnitř soustavy konstantní.
Zákony platné při jaderných přeměnách- Zákon zachování hybnosti
- Zákon zachování elektrického náboje
- Zákon zachování počtu nukleonů
- Zákon zachování reletivistické hmotnosti + Zákon zachování energie (představují vlastně jeden zákon)
Zákon radioaktivní přeměny
PRINCIPYPrincip nezávislosti pohybů- Koná-li hmotný bod současně dva
nebo víc pohybů, je jeho výsledná poloha taková, jako kdyby konal tyto
pohyby po sobě, a to v libovolném pořadí.
Mechanický (Galileiho) princip relativity- Zákony mechaniky jsou stejné na všech IVS. Rovnice, které je vyjadřují, mají stejný tvar.
- Všechny IVS jsou pro popis mechanických dějů rovnocenné.
- Jestliže hmotný bod koná současně několik harmonických kmitavých pohybů téhož směru s výchylkami y1, y2, ... yn, je výchylka y výsledného kmitání y = y1 + y2 + ... + yn. Výchylky mohou mít v určitém okamžiku kladnou i zápornou hodnotu. Proto se při superpozici sčítají a odečítají.
- Probíhá-li prostředím současně několik vlnění, je výsledné vlnění prostředí dáno algebraickým součtem původních vlnění prostředí.
Huygensův princip- Každý bod vlnoplochy, do něhož dospělo vlnění v určitém okamžiku, můžeme pokládat za zdroj elementárního vlnění, které se z něho šíří v elementárních vlnoplochách. Vlnoplocha v dalším časovém okamžiku je vnější obalová plocha všech elementárních vlnoploch.
Princip nezávislosti chodu světelných paprsků- Ve stejnorodém optickém prostředí se světlo šíří přímočaře v rovnoběžných, rozbíhavých nebo sbíhavých svazcích světelných paprsků. Jestliže se tyto paprsky navzájem protínají, neovlivňují se a postupují prostředím nezávisle jeden na druhém.
Základní principy Speciální teorie relativity:1) PRINCIP RELATIVITY- Ve všech inerciálních vztažných soustavách platí stejné fyzikální zákony.
- Všechny IVS jsou si navzájem rovnocenné.
2) PRINCIP KONSTANTNÍ RYCHLOSTI SVĚTLA- Ve všech IS má rychlost světla ve vakuu stejnou velikost. (c = 300 000 km/s)
|
|