Tým Fyziky 007 v DLR v Oberpfaffenhofenu s robotem ASURO

přidáno: 7. 5. 2013 14:01, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 9. 5. 2013 10:55 ]

Od prosince 2012 do dubna 2013 jsem se já, Martin Šturc a Filip Januš účastnili Základního kurzu robotiky - robot ASURO, který byl organizovaný v rámci projektu PERUN za podpory EU, MŠMT, ... Hlavním lektorem kurzu byl Radek Letko, který pracuje na Ruzyni, kde programuje systémy pro Řízení letového provozu ČR.

Nejdříve jsme dostali vyřazovací úlohu, protože se nás do kurzu přihlásilo asi 60 z celé České republiky. Úloha spočívala ve vytvoření programu v jazyce C na převod z dekadické do binární soustavy. Do dalšího kola nás postoupilo asi 22 včetně nás tří.

Po novém roce nám přišla cvičná destička na elektrické obvody, desítky součástek a pak samotná stavebnice robota ASURO. Na cvičné destičce jsme si vyzkoušeli jednoduchý elektrický obvod s časovačem NE555, abychom měli průpravu k sestavení robota.

Následně přišla na řadu samotná stavba robota. Martin Šturc neměl potřebné dokumenty k zařazení do kurzu (diplomy z olympiád, spolupráce s VŠ, ...), byl v kurzu na vlastní náklady, takže si robota postavil sám. 

Potom jsme už jenom programovali a programovali. Začínali jsme od jednoduchých programů (blikání zadních diod, ...) až po složitější úlohy (jízda po černé čáře, rovná jízda, objetí překážky, ...).

Celý kurz probíhal online, ale v únoru jsme byli v Praze na workshopu, kde se řešili technické problémy s robotem, abychom se potom mohli věnovat pouze programování. Na závěr celého kurzu jsem já a Filip Januš v dubnu jeli do DLR v Oberpfaffenhofenu u Mnichova, kde samotného robota ASURO vymysleli. V Německu nám zadali závěrečnou úlohu spojenou i se soutěží dvoučlených týmů, kde jsme s Filipem Janušem skončili na druhém místě.robot Martina Šturce
Originální ASURO

Za Fyziku 007

Filip Bartůněk