Biofyzikální experimenty se systémem ISES na GBN

přidáno: 15. 10. 2011 13:24, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 15. 10. 2011 13:28 ]

Dne 21. 9. se konala v učebně f2 na Gymnáziu v Benešově přednáška o experimentálním systému ISES spojená s ukázkou použití systému v oblasti biofyzikálních experimentů.

První část přednášky vedl tvůrce systému doc. RNDr. František Lustig, CSc., který hovořil o propojení systému s internetem a jeho interaktivním využití. Zmínil se hlavně o zajímavém projektu ohledně vzdálených laboratoří, kde je možnost provádět reálné experimenty a měřit reálné hodnoty přes internet. Součástí experimentu je ovládací panel, kterým ovládáte celou aparaturu, a webkamera, kterou v reálném čase pokus pozorujete. Odkaz na tuto vzdálenou laboratoř je zde: http://www.ises.info/index.php/cs/laboratory.

V druhé části přednášky předvedl Ing. Bronislav Balek, jak lze využít ISES v oblasti biofyziky. Používal jak originální moduly k systému ISES, tak i moduly upravené. Ing. Balek provedl měření ke zjištění biosignálů lidského organismu, jako je EKG a pulsová vlna, dechová křivka, krevní tlak, infuse, srdeční ozvy, EMG- elektrická aktivita svalů, EOG-elektrické napětí mezi rohovkou a sítnicí oka atd.

ISES je opravdu interaktivní a v mnoha oborech využitelný systém.

Comments